,,Czytanie dzieciom i ograniczenie
Korzystania z mediów elektronicznych,
To najlepsza inwestycja w ich przyszłość”
Jim Trelease

Dlaczego dzieci potrzebują wspólnego, głośnego czytania? Czy nie wystarczy, aby rodzice włączali im audiobooki czy filmy?
Otóż nie…

Czytanie dzieciom książek ma na nie ogromny wpływ, dlatego powinno nam zależeć, aby pomimo szerokiej oferty powszechnie dostępnej telewizji rozbudzić w dzieciach potrzebę czytania. To książka, a nie tablet, komórka czy komputer powinna być codziennością w ręku każdego dziecka. Czymś co pozwala przenieść się w inny, fascynujący świat. Codzienne głośne czytanie dziecku zaspokaja jego potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój społeczny, psychiczny i intelektualny. Powodów do tego, aby czytać dzieciom książki jest wiele.

Oto 5 najważniejszych korzyści płynących z czytania:

EMOCJE:
Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne, a tego telewizja, czy komputer za nas nie zrobi. Podczas czytania możemy się przytulać, wspólnie przeżywać daną historię. Odczuwamy radość, smutek, albo zadumę. Podczas czytania ofiarujemy dziecku swój czas. W zrozumiały sposób przekazujemy wówczas dziecku komunikat: ,,Kocham Cię !”, ,,Jesteś dla mnie ważny!” A gdy dziecko czuje, że jest kochane – rozkwita! Buduje wiele umiejętności społecznych, a przede wszystkim wiarę w siebie. Mocna i silna więź z rodzicami daje solidny fundament na całe życie, oraz stanowi ochronę przed złymi wpływami, na które dziecko jest narażone w dzisiejszych czasach.

KOMUNIKACJA:
Głośne czytanie dzieciom stymuluje rozwój mowy, wzbogacając zarówno czynny jak i bierny zakres słów. Książki skłaniają do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków, analizowania. Im więcej czytamy dzieciom, tym mają one większy kontakt z niezrozumiałym słownictwem, który samoistnie poszerza zasób słów u dzieci. Czytanie w znacznym stopniu poprawia pamięć i inteligencję. Dzieci, które od małego mają kontakt z książką w przyszłości będą szybciej przyswajać wiedzę, mieć mniejsze problemy z nauką, lub nie mieć ich wcale. Czytanie książek bowiem pozwala mózgowi odbyć rodzaj treningu stymulując go do pracy.

KONCENTRACJA:
W dzisiejszych czasach liczba bodźców, jaka otacza nas w codziennym życiu jest niewiarygodna. Dlatego coraz więcej dzieci ma problemy ze skupieniem uwagi. Bywają niespokojne i nadmiernie pobudzone. Z kolei brak umiejętności skupienia się na rzeczach istotnych powoduje, że stają się niepewne siebie i trudno znoszą porażki. Ćwiczenie koncentracji to bardzo trudne zadanie, ale niezbędne do prawidłowego rozwoju intelektualnego. Rodzice powinni wspierać dzieci we wszystkich aktywnościach, które pomagają wydłużyć czas koncentracji. Jedną z takich aktywności jest właśnie czytanie.

ODPOCZYNEK:
Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Daje dzieciom sposób na zrelaksowanie się, wyciszenie, odpoczynek od nadmiaru stymulacji i wrażeń. Daje wytchnienie i ciszę tak potrzebną współczesnym dzieciom, a jednocześnie inspiruje i rozwija wyobraźnię. Słuchając bowiem czytanych przez rodziców bajek, opowiadań dzieci same muszą sobie wizualizować to, co aktualnie słyszą – często są to rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym.

INTELIGENCJA EMOCJONALNA:
Czytanie książek uwrażliwia – przeżywając losy bohaterów, dziecko lepiej rozumie własne uczucia, nazywa je i wie jak można je wyrażać. Dowiaduje się sporo o świecie, poznaje to, czego np. samo nie może doświadczyć. Czytanie ułatwia przekazanie wartości moralnych, postaw godnych naśladowania. Bajka może tez być dla dziecka drogowskazem w momencie, gdy samo znajdzie się w obliczu problemu.
Dlaczego właśnie teraz czytanie dzieciom jest tak ważne? Ważniejsze niż kiedykolwiek?
Wiele dzieci niestety bez umiaru korzysta z dostępnych urządzeń elektronicznych. To dla nich często najatrakcyjniejsza forma spędzania wolnego czasu. Ponadto pośpiech rodziców, stres, brak czasu powoduje, że coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne. Rodzice często po pracy zamiast wspólnej rozmowy z dzieckiem wręczają mu tablet, komórkę, czy puszczają kolejną bajkę w telewizji. Czasami też kupują kolejną zabawkę edukacyjną, zapisują na kolejne zajęcia dodatkowe, mające rozwijać zainteresowania u dzieci (co zresztą wymaga nakładów finansowych, a także często powoduje trudności organizacyjne) zapominając o tym, że istnieje o wiele prostszy sposób na zaspokojenie dziecięcych potrzeb – wspólne czytanie.

Pamiętajmy!
Czytanie dziecku to jeden z najważniejszych podarunków, jaki możemy ofiarować naszym dzieciom.

Opracowała: Anna Olaś


"Wychowanie przez czytanie” - I. Koźmińska, E. Olszewska
"Rola książki w życiu dziecka” - E. Łukomska